Özgeçmiş

Sabriye Pekşen, 1988 yılında sınıf öğretmenliğine başladı. Göreve yeni başladığında 25-30 kişilik sınıflarda çalışırken İstanbul’a geldiğinde 50- 85 kişilik kalabalık sınıflarda öğretmenlik yaptı. Uygulamada karşılaştığı öğretmenlik ile üniversitede tanıtılan öğretmenlik arasında derin farklar olduğunu o zaman anladı. Üniversitede aldığı eğitim ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan öğretimde tümdengelim metodunun en doğru yöntem olduğuna dair bir anlayışla okuma yazma öğretmişken değişen eğitim politikaları sonrasında tümevarım yöntemiyle okuma yazma öğretmesi beklendi. Bir yandan bunun gibi çok net, hatta birbirinin zıddı gibi görünen yaklaşımlara uyum sağlamaya çalışırken bir yandan da çok kalabalık sayılabilecek öğrencilerine daha faydalı olabilmenin çabasını sürdürdü.

İstanbul gibi büyük bir şehirde çok farklı kültürlerden gelen ve ekonomik gelir seviyeleri de farklı 70-80 kişilik bir öğrenci grubuna iyi bir eğitim verebilmek, kalabalık bir ailede çocuk büyütmeye benziyordu. Birbirlerinden öğrenen ve birbirlerini geliştiren öğrencileri örgütlerken kendi de onlardan çok şey öğrendi. Mesleğini de bu dönemde çok sevmeye, tutku ile çalışmaya başladı.

23 yıllık deneyim sonrası Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli oldu. Esas öğretmenlik serüveni, Türkiye’de popüler olan Uluslararası Bakalorya’nın İlk Yıllar Programı (PYP) ile tanışması ile başladı. Öğrenme ve öğretme tutkusu, bu yeni müfredat çerçevesine hiç yabancı gelmedi. Kendi başına öngördüğü ve uyguladığı yöntemlerin bilimsel arka planlarının olduğunu, deneyimlerinin dünyanın birçok ülkesinde zaten kullanılan metotlarla tanımlı olduğunu gördü. Sınıf öğretmenliğinden hiç kopmadan, hatta sınıf öğretmenliğinden beslenerek öğretmenliği yeniden anladı.

Sorgulamaya dayalı, kavramsal öğrenme üzerine öğrendiği, kendi geliştirdiği teknik ve stratejileri başka öğretmenlere aktarma amacıyla çeşitli kurumlarda öğretmen eğitimleri ve çalıştaylar düzenledi. Öğretmenlikte 33. yılını çalışmakta olup, bu siteyi hazırlarken gerçekleşen yeni öğrenmelerin heyecan ve mutluluğunu yaşıyor.